Ultimate magazine theme for WordPress.

چگونه قهوه اسپرسو درست کنیم؟? نکات مهم و آموزش کاربردی

0

درست کردن قهوه ی اسپرسو یکی از هنرهای دوست داشتی من است، خیلی از افراد ادعای باریستامنی دارند ولی واقعیت اینجاست که باید این ادعا را در رنگ، طعم و ظاهر قهوه ی او  بررسی کرد، من در این مقاله در کنار شما هستم تا تجربیاتم را درمورد درست کردن قهوه اسپرسو در اختیار شما قرار دهم.

چطور قهوه اسپرسو درست کنیم؟

البته باید این این حقیقت را بدانیم که طعم نهایی اسپرسو کاملا سلیقه ایست و افراد بر سر آن اتفاق نظر ندارند،  هر کس طعم خاصی را می پسندد. دم کردن اسپرسو به روش صحیح به عواملی مثل انواع مارک های قهوه و طعم های مختلف و همچنین آشنایی با دستگاه اسپرسو ساز بستگی دارد.

آموزش درست کردن قهوه اسپرسو

اگر دوست دارید که قهوه اسپرسو را با طعم و ظاهر عادی دم کنید و یک باریستا من خوب باشید، باید بدانید که این مهارت علاوه بر دانستن نکات لازم نیاز به تمرین و تلاش دارد. ما در این مقاله نکاتی در مورد آماده کردن اسپرسو به شما آموزش می دهم که با آن می توانید به هدف خود که درست کردن اسپرسو خوب است برسید این نکات شامل قهوه آب مورد استفاده برای اسپرسو، مراحل دم کردن با دستگاه می باشد.

برای دم کردن اسپرسو باید دانه های قهوه را برشته کرد. میزان برشته کردن دانه های قهوه به علایق و سلایق افراد و همچنین مناطق مختلف بستگی دارد. برای مثال در شمال ایتالیا برشته کردن دانه های قهوه در حد متوسط است اما مردم در جنوب ایتالیا معمولا دانه های قهوه را تا حد زیادی برشته می کنند. در آمریکا نیز دانه های قهوه را تا حد زیادی برشته و قهوه ای می کنند چون اکثر کمپانی های قهوه سازی در آمریکا مثل استار باکس، برای درست کردن قهوه از مردم جنوب ایتالیا الهام گرفته اند.

قهوه هایی که برشته می شوند نباید برای مدت طولانی نگهداری شوند. هر چه زمان برشته شدن و مصرف کردن کمتر باشد قهوه خوشمزه تری را شاهده هستیم. 

زمان مناسب برای دم کردن قهوه  خوش طعم 9 تا 11 روز بعد از برشته کردن آن است.

هنگامی که قهوه را از فروشگاه تهیه میکند مطمئن شوید که بیشتر از سه هفته از برشته شدن آن نگذشته باشد. آسیاب کردن دانه های قهوه نیز داری راه و روش خود می باشد. بهترین نوع آسیاب برای دانه های قهوه، آسیاب هایی هستند که با مته و به آرامی دانه های قهوه را پودر کنند، مثل آسیاب های قدیمی. امروزه بیشتر از آسیاب های برقی استفاده می کنند که دارای تیغه ی تیز است و به سرعت قهوه را پودر میکند این نوع آسیاب کردن بدترین انتخاب برای پودر کردن دانه های قهوه است.

برای دم کردن اسپرسو خوب سایز دانه های قهوه باید در حد دانه های شکر باشد. دانه ها باید به صورت یکدست آسیاب شوند به طوری به راحتی بین انگشتان بلغزند و بتوان دانه های ریز شده را حس کرد.

قهوه اسپرسو

مراحل دم کردن قهوه با اسپرسوساز

  • مخزن دستگاه را آب کنید. حجم آب باید به اندازه کافی باشد و اگر زیادتر ریخته شود ممکن است در زمان جوشیدن راه برای خروج نداشته و خطرناک باشد.
  • دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید گرم شود، با توجه به مدل دستگاه اپرسوساز شما این زمان ممکن است بین 10 تا 30 دقیقه طول بکشد.

برخی افراد اشتباه فکر میکنند، هر وقت که دستگاه بتواند آب را جوش بیاورد پس زمان خوبی برای دم کردن قهوه است. این در حالیست که هرچه دستگاه گرم‌تر باشد، در نهایت قهوه‌ی با کیفیت‌تری خواهید داشت.

  • قبل از اینکه قهوه را در فیلتر بریزید، با باز کردن قفل خروجی بگذارید آب از دستگاه خارج شود. با این کار راه ورودی اسپرسو به فنجان را گرم می کنید و تجربه بهتری به افرادی که قهوه شما را میل میکنند ارائه می کنید.
  • برای چند شات حدود 18 تا 21 گرم قهوه را در فیلتر بریزید و روی آن را به اندازه‌ی لبه‌ی فیلتر، با دست صاف کنید.
  •  با اهرم فشار فیلتر قهوه را در فیلتر به صورت یکنواخت  فشرده کنید. در این حالت دست ها و بازوهای شما باید به صورت عمودی در وسط فیلتر فشار وارد کند.

قهوه اسپرسو

  • سپس فیلتر را جایگذاری کنید و گزینه (pre-brew) پیش دم را روی دستگاه بزنید و بعد از که مرحله ی اصلی دم کردن قهوه است را با استفاده از دستگاه اجرا کنید و منتظر باشید تا قطرات قهوه از دستگاه خارج و به ظرف شما وارد شود. می توانید قهوه را کرم یا بدون آن میل کنید و لذت ببرید.

 

چند نکته‌ی مهم برای درست کردن قهوه اسپرسو

مورد بعدی که باید برای درست کردن اسپرسو مورد توجه قرار بگیرد آب مورد استفاده است. آب تصفیه شده که بدون املاح است و به اصطلاح سنگین نیست، بهترین گزینه برای تهیه ی اسپرسو است. از آب گرم برای دم کردن اسپرسو در دستگاه استفاده نکنید زیرا کیفیت قهوه را به شدت کاهش میدهد و همچنین باعث رسوب املاح در دستگاه می شود.

درجه دستگاه برای دم کردن قهوه باید بیشتر از 90 درجه باشد تا آب در دستگاه به جوش آید. هرگز از آب جوش برای دم کردن قهوه در دستگاه اسپرسو ساز استفاده نکنید.

میزان قهوه استفاده شده نیز باید مناسب باشد. برای درست کردن یک شات حدود 7 گرم و برای دابل شات 14 گرم قهوه نیاز است. دستگاه های اسپرسو ساز متفاوت هستند و با یکدیگر فرق دارند. باید کار با دستگاه خود را یاد بگیرید تا بتوانید علاوه بر درست کردن قهوه ی خوش طعم از آن نیز مراقبت کنید.

اسپرسو معمولا خیلی زود کهنه و سرد می شود و به عبارتی از دهن می افتد. برای جلوگیری از این کار می توانید آن را با شیر یا سایر طعم دهنده ها آماده کنید. هنگامی که هنوز قهوه را داخل فنجان نریختید آن را با آب گرم شست و شو دهید، ظرف سرد کیفیت را کاهش می دهد.

بعد از درست کردن قهوه، دستگاه را تمیز کنید تا از باقی مانده هر گونه لک یا چربی جلوگیری شود. زیرا این عوامل بر طعم قهوه بسیار موثرند. اگر دانه های قهوه بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول بودند می توانید با کم و زیاد کردن فشار دستگاه این مشکل را برطرف کنید.

مشکلات متداول در دم کردن قهوه اسپرسو

اگر با رعایت کردن تمام نکات گفته شده باز هم طعم قهوه مطلوب و مورد نظر شما نیست به ترفند های زیر توجه کنید :

فرآیند دم کشیدن قهوه طولانی می‌شود : در این مواقع ممکن است چیزی جلوی ورودی آب به روی فیلتر قهوه را گرفته باشد. طولانی شدن زمان باعث میشود که قهوه تلخ تر باشد برای جلوگیری از این کار می توانید مقدار قهوه کمتری در فیلتر بریزید یا از قهوه های دانه درشت تر استفاده کنید. همچنین با کاهش فشار به روی قهوه در فیلتر نیز این مشکل قابل حل است.

قهوه‌ساز به سرعت قهوه را دم می‌کند : در مواقعی که زمان درست شدن قهوه با دستگاه خیلی کوتاه است، به این معنی است که آب به درستی با قهوه مخلوط نشده و در نتیجه خروجی دستگاه یک قهوه ی آبکی است. برای رفع این مشکل باید از میزان قهوه ی بیشتری با دانه های ریز تر استفاده کنید.

قهوه طعم تلخ دارد : هنگامی که زمان دم کردن قهوه طولانی باشد این مشکل رخ می دهد مثل دم کردن چای که هر چه کیسه ی چای بیشتر در استکان یا قوری بماند چای تلخ تر می شود. برای رفع این مشکل باید زمان دم شدن قهوه را کوتاه کرد.

قهوه طعم ترش دارد : هنگامی که عبور آب از روی فیلتر قهوه دچار اختلال شود، این مشکل رخ میدهد که برای رفع آن باید دمای آب را افزایش دهید تا تعادل بین زمان دم کشیدن و درجه آب برقرار شود.

قهوه طعم عجیب و غریب می‌دهد : رد نشدن صحیح آب از دستگاه باعث بروز این مشکل است. برای رفع شدن باید کانالهای خروجی آب را در دستگاه چک و از تمیز بودن و خروج یکنواخت آب از آنها اطمینان حاصل کرد.

قهوه آبکی است : اسپرسو معمولا غلیظ است اگر قهوه ی شما آبکی است برای جلوگیری از این مشکل باید قهوه را ریزتر آسیاب کنید و همچنین از قهوه تازه استفاده کنید و دوز قهوه را نیز بیشتر کنید.

قهوه اسپرسو

شما هم در بخش نظرات از تجربیات خود در مورد درست کردن قهوه اسپرسو برای ما و خوانندگان این مقاله بگویید.

 

 

نظر شما خیلی مهمه، لطفا نظر بدین

ایمیل شما به هیچ وجه منتشر نمیشه.